Yeni başlangıçlar yeni kararlar demek. Peki bu kararları uygulanabilir kılmak için neler yapabiliriz?

Yeni yıla yeni kararlar alarak girme geleneği çok eskilere, Antik Roma’ya kadar dayanıyor. Senenin ilk ayı başlangıç ve bitişlerin tanrısı Janus’a adanır, insanlar iyi olmaya söz vererek tanrıdan onları korumasını beklerlermiş. 

Yeni bir sene, hafta ya da güne başlarken bizim için daha iyi olduğuna inandığımız bir takım kararlar alırız. Bu kararları alırken bile kendimizi iyi hissederiz. Ancak araştırmalar bu kararların çok azını gerçekten yerine getirdiğimizi söylüyor. Bir sebebi, gerçekleştirmesi fazlasıyla zor kararlar almamız. Hiç spor yapmayan birinin birden bire “haftada beş gün spor yapacağım” kararı pek gerçekçi olmayabilir örneğin. Daha gerçekçi kararlar aynı zamanda daha kolay ölçülebiliyor. Başardığımızı gördükçe kararımızı uygulamamız da kolaylaşıyor. 

Uzmanlar aldığımız kararları tek başımıza değil, başkalarıyla uygulamamızı öneriyor. Bu şekilde kararımız sadece kendimize verdiğimiz bir söz olmaktan çıkıyor. Ve elbette çevremizde bizi daha iyi şeyler yapmaya iten insanların olması verdiğimiz kararları gerçekleştirmemize yardımcı oluyor. 

Verdiğimiz sözleri Şubat ayında unutmuş mu oluyoruz? Sadece senede bir kez yeni kararlar vermek yerine, kendimize daha sık aralıklarda hatırlatma yapabiliriz. Bir kararın hepsini tek bir seferde uygulamaya çalışmak yerine daha ufak zaman dilimlerine ayırabiliriz. “Bu sene bir kitap yazacağım!” kararınızı bir türlü yerine getiremiyor musunuz? “Günde on dakika yazı yazacağım” daha uygulanabilir bir söz olabilir. 

Genelde verdiğimiz kararları uygulamak, sözleri tutmak için izleyebileceğimiz bir yol da karar verirken aynı zamanda bir aksiyon planı yapmak, nasıl yol alacağımızı tasarlamak, haftalık ya da aylık hedefler koymak. 

Bütün bunları düşünerek, yeni yıl kararlarınızı alırken ilham vermesini umduğumuz fikirler;